Vælg en side

Se hvordan du indstiller kandidater til årets jubilæumspris.

 

Af Torben Klarskov og Lone Vandborg.

B.93’s jubilæumspris gives til en ægte ildsjæl. En der sætter klubben og kammeratskabet højest og uegennyttigt yder en kæmpe indsats for vores dejlige klub. Det kan være holdkammeraten, der bare gør træningen lidt sjovere. Det kan være lederen, som leverer en ekstraordinær stor indsats. Det kan være medlemmet, der altid er klar til ulønnet at yde professionel bistand til klubben. Eller det kan være et medlem, som DU kender, der altid er klar til at hjælpe, når B 93 har brug for det. En – der som vi siger – har skjoldet på brystet.

Jubilæumsprisen skal snart uddeles, og nu har du chancen for at indstille, lige hvem du vil!

Skriv hvem du synes, der har fortjent æren, og giv din begrundelse hvorfor i en mail til Torben Klarskov på mail klarskov@b93.dk senest den 1. april 2020.

Modtageren eller modtagerne af jubilæumsprisen skal være medlem af B.93, og prisen uddeles på generalforsamlingen.

Mere om jubilæumsprisen

Ved klubbens 125-års dag den 19. maj 2018 kunne en stolt Torben Klarskov, formand for jubilæumsudvalget, overrække 126.593 kroner til klubbens formand Hans Drachman. De mange penge var kommet fra medlemmer, som havde støttet en indsamling til klubbens jubilæumsfond.

B.93 har nedsat et udvalg bestående af Lone Vandborg (tennis), Erling Bøje (fodbold) og Torben Klarskov (formand), som er valgt for en toårig periode. Deres opgave er at beslutte, hvem eller hvilke (der kan nemlig godt udpeges op til 4 personer som modtagere), som på klubbens ordinære generalforsamling skal modtage jubilæumsprisen. Dog må det årlige beløb må ikke overstige 12.000 kroner.

Ved generalforsamlingen i 2019 blev Palle ”Banks” Jørgensen den første modtager. Og i klubbens medlemsblad kunne man læse formandens hyldesttale til prismodtageren, der udover 6.000 kroner også modtog et diplom, som synligt bevis på æren.

Det er medlemmer af B.93, der kan indstille andre medlemmer til jubilæumsprisen.

Topfoto fra arkiv.