Vælg en side

Nordea Fonden har doneret B.93 100.000 kr, for at støtte op omkring klubbens kommende lektiecafe, som giver B.93 `s mange unge medlemmer muligheden for at kombinere en dag med træning og lektier.

Nordeas Filialdirektør Rune Bach udtaler:
“Nordea Fonden vælger at støtte gode liv med fokus på sundhed, motion, natur og kultur – og støtter derudover uddannelse. Med en lektiecafe til de unge medlemmer er håbet, at der er yderligere mulighed at udvikle klubbens kultur med fokus på motion og sundhed – krydret med at medlemmerne får rammerne for også at kunne passe deres uddannelse. Udover Nordea Fondens donation vil vi i Nordea på Trianglen tilbyde at komme på besøg i lektiecafeen for at fortælle om økonomi, budget og andre relevante emner til at bakke om det gode tiltag.”

B.93`s formand Hans Drachmann havde disse ord til doneringen:
“Nordea Fonden flugter fint i retning af B.93’s forhåbninger om at støtte vores unge medlemmer i dette nye tiltag for vores klub, og skal have en yderligere tak for at støtte et vores ungdomhold med fodboldtøj”

Skrevet af Claus Vandborg
Foto: Claus Vandborg

Læs mere om Nordea Fonden.

Yderligere oplysninger

Hans Drachmann
Hovedbestyrelsesformand
dra@b93.dk