Medlemsblade i 1983

Her finder du beskrivelser af medlemsbladene i 1983.

Hver udgivelse har en beskrivelse af indholdet og giver dermed en unik forståelse af B.93’s historie for eftertiden. Du finder en oversigt over PDF’er til alle medlemsblade siden juni 2012 på denne side.

Læs om medlemsbladene i 1983 herunder.

November / december 1983

Medlemsblad. Chefredaktør: Ole Klarskov

Overskriften på forsiden er noget misvisende, idet B.93 i 1984 skulle spille i 2. division.

Efter ni år i træk, at have været med i den bedste række, for det meste hårdt kæmpende omkring nedrykningsstregen, lykkedes det ikke at redde livet i 1983.

Optimismen stadig i behold. Var overskriften på det interview som medlemsbladets Claus Vandborg havde med divisionsholdets proff-leder Leif Kronholm, der havde været inde omkring holdet de sidste fire år. I den kommende sæson måtte B.93 undvære Jens Kolding, der havde skrevet kontakt med Brøndby, hvor han skulle udgøre erstatningen for Michael Laudrup.

Spilleudvalgsformanden Claus Vandborg kunne berette om sammensætningen for 1984: Flemming ’Bays’ Jensen (2. hold), Ole Mortensen (3. hold), Ole Mårtensson (4. hold) og Per Clausen (5. hold). Man manglede en mand til 6. holdet.

Årets spillerpris til en lilleput. Det var en pris som Toms Chokolade havde startet sidste år, og som blev uddelt til en spiller fra hver af de 48 divisionsklubber. Den udvalgte skulle være en habil spiller, flittig til træning og naturligvis en god kammerat. Valget faldt på Christian Lindholm, som udover pokal modtog en taske med chokolade. Ja, Christian er søn af Henrik og Lis Lindholm. Uddelingen havde Toms udvidet til også at omfatte en ung tennisspiller, og her faldt valget på den 8-årige Merete Knudsen.

Klubmester i tennis blev: Asbjørn Poulsen (HS), Dina Garcia (DS), Kenneth Schmidt og Asbjørn Poulsen (HD), Dina Garcia og Kenneth Schmidt (MD) og Dina Garcia og Susanne Gotil (DD).

Juli / oktober 1983

Medlemsblad. Chefredaktør: Ole Klarskov

Forsiden kunne berette, at Ole Petersen havde slået Jørgen Jacobsens klubrekord, som var på 293 kampe.

Det var også det eneste positive ved bladet, som nu udkom i mindre format (A5) og med en dårlig og kedelig papirkvalitet. Der var få billeder i bladet, og dem der var, havde en særdeles ringe kvalitet (bortset fra forsiden). Bladet fortalte ikke noget om hvorfor, der var sket disse forringelser.

Inspektørskifte. Chefen for ’hullet’, den gamle førsteholdsmålmand og UK-chef, Hans Pedersen (69 år) var på nedtrapning. Derfor var inspektørjobbet pr. 1. juli overtaget af den tidligere ungdomsformand og maler, Finn Pedersen, eller bare Finn P. Der var stor ros til Hans P. for sit arbejde som inspektør. Han var sprunget til i en meget akut situation, og havde sidenhen passet jobbet med en ildhu og pligtfølelse ud over alle grænser.

Restauratøren Olaf Eilersen, kun kaldet Luffe, kunne fejre sin 50 års fødselsdag den 12. november. Dagen blev fejret med en reception i restauranten, og endelig kunne Luffe slappe af, og lade Henny klare alt arbejdet.

Ungdomsformanden Ino Jacobsen havde sendt et brev til Ole Mortensen, som her gengives. Kære Ole ’Grønthandler’. Ved klubbens fødselsdag den 19. maj, fik bestyrelsen overrakt en gave i form af et weekendophold i London inkl. billet til en fodboldkamp i London. Gaven er skænket af Bjarne Eklund. Der er den klausul på gaven, at den skulle uddeles til en ungdomsleder. Jeg er glad for, at jeg på bestyrelsens vegne kan videregive gaven til dig – som en beskeden tak for dit virke for og i ungdomsafdelingen igennem mange år. Tillykke – forhåbentlig får du en god oplevelse ud af turen, og kræfter til fortsat virke, ikke mindst i klubben.

Tennis. Det lykkedes 1. holdet med en 5. plads, at bevare sin plads i den bedste række. Og 2. holdet rykkede op i 2. division. I juni måned skulle B.93 afholde en Grand Prix-turnering. Først i sidste øjeblik faldt det økonomiske på plads. Redningsmanden var klubbens tidligere formand John Andreasen, der vanen tro altid var klar med økonomisk støtte, nu også til tennis. Der blev kun spillet singlerækker, i begge tilfælde blev de vundet af en svensker.

Maj / juni 1983

Medlemsblad. Chefredaktør: Ole Klarskov

Forsiden markerede at, nu var der gået 90 år siden ’Cricketklubben af 1893’ var født.

Traditionen tro var vejret flot den 19. maj, som startede med, at oldboysafdelingens formand Kai Orla Jensen overrakte klubben en ny flagstang. Om eftermiddagen 16-18 var der reception i Stadionbygningen. Om aftenen kl. 20:00 var der samme sted inviteret til ’Åbent hus’, hvor alt dog var udsolgt for længst. Ved aftenfesten overrakte Verner Christensen fra Humble et smukt keramikfad med inskription til den tidligere formand John Andreasen (fadet kan ses i pokalskabet i Klublokalet på Svanemølleanlægget, red.).

Receptionen om eftermiddagen var noget utraditionel kun for inviterede gæster. Det betød, at formanden for festudvalget, klubbens næstformand Jens Helsted, fik travlt da der dukkede mange op som ikke var inviteret. Af et læserbrev i medlemsbladet fra Svend Aage Østerbye fremgik det, at klubbens tidligere formand Ove Jensen bl.a. ikke var inviteret, det må komme i kategorien skandaløst (Ove fik oprejsning 10 år senere, da han ved jubilæumsfesten blev udnævnt til Æresmedlem, red.).

Klubben havde efterhånden en del legater fra Svend Berendt, Emil Jørgensen, Carl Bentzen, Helge Scharff, Michael Rohde og Jørn Larsens forældre. I anledning af 90 års fødselsdagen havde bestyrelsen besluttet, at spæde lidt til, og uddele tre ungdomsspillere hver et legat på 250 kroner til køb af fodboldudstyr. De tre udvalgte var Igor Malmberg (3. drenge), Inder Sapru (2. lilleput) og Andreas Wodiczka (3. junior). Derudover havde Thor Juul skænket 300 kroner til samme formål, som blev tildelt Tom Frederiksen (1. lilleput).

I foråret brækkede Lars Dalsborg (16. april mod Ikast i 1. div.) og Lars Højberg (16. maj mod Standard i DS) benet. Udover de begge hed Lars, så skete begge uheldene på Østerbro Stadion, begge kampe blev tabt 0-1, begge kampe var mod nummer 1 i rækken, i begge kampe brændte hjemmeholdets sweeper straffespark og i begge kampe var det ved målet ned mod Idrætsparken.

Benny Madsen med 41 kampe på 2. holdet på cv’et, var en anerkendt træner og leder i ungdomsafdelingen og en flittig skribent i medlemsbladet. Det samme kan siges om John Verner, bortset fra han kun spillede 37 kampe på 2. holdet. John Verner havde en søster Pia, og nu var Benny og John blevet svogre og Benny var blevet far.

Bridgeafdelingen havde et længere indlæg om bridgeafslutningen, som bl.a. kunne fortælle, at den tidligere formand John Andreasen var blevet klubmester sammen med makkeren Gert Knudsen med 1516 point (middel 1296 point). Til gengæld stod der intet om tennis. Dette medlemsblad var det sidste i sit nuværende fine format, en blanding af A4 og A5, og fine papirkvalitet.

Marts / april 1983

Medlemsblad. Chefredaktør: Ole Klarskov

Der var sket et par ændringer i redaktionen. Efter John Andreasen var gået af som formand, var Jens Helsted indtrådt som bestyrelsens repræsentant. John Verner, Torben Henriksen og Ole Helding var alle udtrådt. Nyt medlem var Ole Mårtensson, som var bladets fotograf. Forsidebilledet var af klubbens nye formand Jens Kampmann.

Formandens beretning fremgik af medlemsbladet. Som supplement kunne John A. berette, at forhandlingerne med KI (Københavns Idrætspark) om overdragelse af tennishallen var gået i stå, idet kommunen manglede penge (det var nok meget heldigt, red.). Som dirigent optrådte advokat C. A. Bryld, der måtte træde til med kort varsel, da Poul Bjørnholt måtte melde afbud. Nyvalgene foregik som foreslået.

Runde fødselsdage. En af landsholdets gamle kæmper, Henry Nielsen, fyldte 70 år den 17. april. Der var reception i hjemmet i Hjørringgade 7. Henry, kaldet Brormand, var den ældste af dynastiet fra Lægeforeningens Boliger. De fire andre var Arno, Helmut, Bent og Svend (Boston). Alle fem havde været anfører på førsteholdet, og tre (Henry, Arno og Svend) havde alle været på A-landsholdet. Det er eneste tilfælde hvor tre brødre har spillet på A-landsholdet.

Ynglingene vandt københavnsmesterskabet i indendørs fodbold. Arrangeret af ØB. I finalen vandt holdet med 6-5 over Fremad Valby, på et sejrsmål af Michael Ruhwald (Bomber), sådan cirka et sekund før tid. I øvrigt bestod holdet af Per Holm, Jan Mathiesen, Jan Henriksen og Kim Nørregaard.
Målmandsreglerne var ændret. De gældende regler var, at han måtte hånddrible med bolden i ubegrænset tid. De nye regler var, at han højest måtte tage fire skridt, før han slap bolden (reglerne blev skærpet efter EM i sommeren 1992, hvor tilbagelægninger med fødderne ikke måtte samles op, red.).

’Set og hørt’ kunne berette om at John Bredal, i en alder af 19 år, havde købt sin egen slagerforretning. Man kunne læse, at grønthandleren Ole Mortensen var fyldt 50 år, og at han i saunaen ofte talte om ynglingeholdets lave budget.

Oldboysafdelingen skulle have ny formand, idet Knud Hansen trak sig efter kun et år på posten. Valget faldt på Kai Orla Jensen, der sammen med Hans Hesselberg (sekretær) og Eugen Pedersen (kasserer) udgjorde bestyrelsen. I spilleudvalget oldboys blev valgt Finn Pedersen og Palle Jørgensen (Banks). For veteraner var det Finn Jacobsen og Bent Jørgensen.

Januar / februar 1983

Medlemsblad. Chefredaktør: Ole Klarskov

Bladets redaktion ved årets start var identisk med redaktionen i 1982, nemlig: Ole Klarskov (redaktør), Ole Helding (sekretær), Leif Milwertz (teknik), John Andreasen (bestyrelsesrepræsentant), John Verner (prof. fodbold), Claus Vandborg (senior), Ino Jacobsen (ungdom) og fra tennis Pia Rostock (senior) og Torben Henriksen (ungdom).

Generalforsamlingen skulle finde sted, torsdag den 24. februar i klubbens lokaler. Formanden John Andreasen havde allerede offentliggjort sin beretning, det kan man da kalde service. Han afgik som tidligere nævnt, og bestyrelsen foreslog Jens Kampmann. Næstformanden Finn Pedersen afgik også, idet han pr. 1. januar var blevet ansat som medarbejder på klubbens anlæg. Her foreslog bestyrelsen Per Jürgensen som hans afløser. Som afløser for Lasse Specht (Tarok) blev foreslået Leif Kronholm.

På personalefronten var der sket ændringer. For at spare havde man måtte sige farvel til forretningsfører Allan Adolph og kontordamen Lis Weischel. Tilbage var Hakon Blensboe og den nye forretningsfører Aase Arnskov, der tidligere havde siddet i ungdomslokalet for at styre de unge mennesker. Til at passe klubbens anlæg var nyansatte Finn Pedersen, der sammen med Hans Pedersen (inspektør) og Kurt Arnskov udgjorde trioen.

Klubbens selvbestaltede statistiker Palle Jørgensen (Banks), bragte udførlige statistikker for 1. og 2. holdet. Førsteholdet havde benyttet 23 spillere i årets rekordagtige 40 kampe. DS-holdet havde benyttet 36 spillere i 22 kampe. Kun Lars Højberg havde været med i alle kampene. Statistikvraget havde foreslået redaktøren, at man successivt bragte statistikker helt tilbage fra 1956 (idiotisk forslag, red.).

Skrevet af Palle “Banks” Jørgensen, juni 2011.