Her finder du beskrivelser af medlemsbladene i 1962.
Hver udgivelse har en beskrivelse af indholdet og giver dermed en unik forståelse af B.93’s historie for eftertiden. Du finder en oversigt over PDF’er til alle medlemsblade siden juni 2012 på denne side.
Læs om medlemsbladene i 1962 herunder.
December 1962
Medlemsblad. Chefredaktør: G. Rode-Jepsen
Det blev til fem medlemsblade i 1962, alle på 12 sider. Billeder på forsiden var ikke noget man benyttede. Forsiden var denne gang forbeholdt formanden Knud Rasmussen, der kunne glæde sig over, at flagskibet, 1. holdet i fodbold, havde klaret sig fri af nedrykning i sidste runde. Efteråret startede med en 3-2 sejr over B.1901 i Vanløse Idrætspark, hvor kampens spiller Arvid Christensen af B.T. fik tilnavnet ’cyklonen’. Efter 17. spillerunde (ud af 22) lå B.93 til oprykning i den meget jævnbyrdige 2. division, men tabte så 3-5 i Vanløse til Frem i en lidt for underholdende kamp med 3.600 tilskuere. Frems unge forward Leif Nielsen (Osten) var med tre mål kampens store spiller, og Leif Petersens trussel om at hive hans mælketænder ud, kom ikke lige til at holde stik.
Et par nederlag mere gjorde, at B.93, før de to sidste kampe, pludselig var i overhængende nedrykningsfare. Den blev så elimineret ved sejre over Odense KFUM (2-0) og Frem Sakskøbing (1-0). Mellem nummer to (B.1901) og nummer 10 (Skovshoved) var kun fire points forskel. Formanden slutter af med: Til næste år fylder klubben 70 år, og det er jo en rund fødselsdag, som vi fejrer i al beskedenhed uden klubfest, men med et lønligt håb, at vi, hvis vi har et velspillende hold, gerne vil spille en fødselsdagskamp med efterfølgende chokolade og kager.
Traditionen tro havde medlemsbladet et minireferat af hver enkelt divisionskamp. Efter sejren over B.1901 i efterårets første kamp fulgte et dumt nederlag på 0-1 til Skovshoved, efterfulgt af sejre over Randers Freja 2-1, Viborg 2-1, HIK 4-1 og AIA 4-2. Herefter fulgte topkampen mod Frem 3-5, som blev efterfulgt af endnu to nederlag mod topholdet AaB 1-2 og mod den gule fare Horsens 0-1 (hvor Tom Søndergaard og Robert Fugger begge debuterede), før man sluttede af med de to livsvigtige sejre over Odense KFUM (hvor Eugen Pedersen debutered) og Frem Sakskøbing, som beskrevet ovenfor. Afslutningsfesten skulle, traditionen tro, afholdes hos Nimb.
Stævnet. Var en sammenslutning af københavnske klubber. Til en kamp i Edinburgh mod Hibernians havde B.93 hele tre mand med på holdet, nemlig Leif Rønnow som højre back, Jørgen Jacobsen som innerwing og Arvid Christensen som centerforward. Til trods for nederlaget på 0-4 mod de stærke skotter spillede Stævnet en god kamp ifølge medlemsbladets rapporter Preben Kargaard, der var med som leder. Arvid Christensen tørrede deres centerhalf efter noder i et dejligt uimponeret ’one man show’. De samme tre deltog på KBU’s udvalgte hold, der slog favoritterne fra JBU med hele 6-0.
Arkitekten – Viggo S. Jørgensen – fyldte den 25. oktober 60 år. Hans gode ven, formanden Knud Rasmussen, skrev bl.a.: ” Viggo hører til vore allerbedste medlemmer. Det, han ordner på 93, er ikke småting. Altid er han beredvillig, hjælpsom, og i bestyrelsen hører han til dem, der aldrig synes, at noget er umuligt, og vil andre ikke gennemføre det, så kan Viggo heldigvis selv. Arkitekt Viggo S. Jørgensen er en mand og et medlem, vi slet ikke kan undvære. Hjertelig tak Viggo og endnu engang tillykke”.
Tennis. Shell-turneringen var indendørssæsonens første store tennisbegivenhed, som altid foregik i klubbens Tennishal. Det specielle ved turneringen var, at det var en handicapturnering, dog kun i herresingle rækken, der havde deltagelse af 44 spillere. Finalen blev vundet af Jan Leschly over Jørgen Ulrich. Samme var i finalen året før, så opfattelsen var, at deres handicap skulle øges, idet konceptet var, at alle skulle være ens ud fra deres handicap, og så kunne det ikke passe, at samme to spillere var i finalen to år i træk. I de øvrige rækker var deltagerantallet: Damesingle 14, herredouble 22 par, damedouble 6 par og mixdouble 11 par.
Allan Gammeltoft, den kendte tennisspiller og overlæge, dr. med., blev 50 år den 29. oktober. Klubben havde haft stor glæde af hans skadesbehandling, og formanden Knud Rasmussen skrev: ” Det er dejligt for en klub at have nogle, der ikke er bange for at hjælpe, når det kniber. Tak kære doktor og tillykke – vi regner dig stadig for vor gode ven, hvor vi i påkommende tilfælde kan få fornøden hjælp – også selvom du har meget travlt”.
’I forbifarten’ var efterhånden blevet en fast rubrik i medlemsbladet. Til trods for B.93 havde vundet puljen i talentturneringen og pokalfinalen for ynglinge, havde DBU’s ungdomsudvalgskomité kun udtaget Bernhard Deneke, og det var man ikke tilfreds med. Pressen mente, at al fornyelse kom fra provinsen, og DBU satte kikkerten til det blinde øje; man havde større chance for udtagelse hvis man kom fra Smørumnedre, Sønderbynedre eller var topscorer for Snollerød i G-rækken.
Og så var ’I forbifarten’ ude i et gætværk: ”Vor fine stab af tennispiger bliver sikkert ad åre udvidet med en – Kurt Arnskov er blevet far til en sød tøs. Vi gratulerer fru Aase og Kurt og ser hen til et fint doublepar bestående af Jørgen Jacobsens og Kurt Arnskovs piger. Sig ikke, at fodbold ikke gør noget for tennisafdelingens trivsel” (teorien kom ikke til at holde stik, datteren kom til at hedde Gitte, kan træffes på kontoret på Slottet, tirsdag-fredag, red.).
August 1962
Medlemsblad. Chefredaktør: G. Rode-Jepsen
Talentturneringen. I den indledende pulje spillede de unge (18-21 år) mod Rønne (3-1), Skovshoved (9-0) og BBU/Bornholm (3-2). Efter en strålende indsats, ikke mindst kampen mod Skovshoved, var B.93 en af favoritterne til at vinde turneringen. Men B.93 trak holdet. Det skyldtes, at 1. ynglinge skulle til Göteborg i anledning af Ørgrytes 75 års jubilæum i tre dage, og så kunne man ikke samtidig stille hold i talentturneringen, som foregik i sommerferien, og som havde et stramt kampprogram (tipskampe).
Årsagen til B.93’s ynglingehold var inviteret til Göteborg var alene pga. Michael Rohde, som stadig var et meget stort navn i Sverige. Med Michael Rohde som leder og træneren Eyvind Berger spillede 1. ynglinge forkamp til hovedkampen mellem Ørgryte, forstærket med den berømte innertrio Gunnar Gren, Agne Simonsen og Rune Böjesson, mod Shaktar, der havde 21.123 tilskuere og sluttede med russisk sejr 4-3. Forkampen gav også et nederlag til jubilaren, idet B.93 – med Tom Søndergaard i spidsen – førte 3-0 efter 10 minutters spil, og endte med en sejr på 4-1. B.93 holdet var: Palle ’Banks’ Jørgensen – Torben Christoffersen, Peter Larsen – Bent Olsen, Ole Hans Jensen, Jørgen Petersen – Jens Øhrwald, Reno Christensen, Jens Agerbak, Tom Søndergaard og Nels Conrad. Venstre halfback, Jørgen Petersen, var den senere så berømte håndboldspiller, verdens bedste, fra HG, og lillebror til Svend Petersen (Den Stive).
Tennis, klubmesterskaberne 1962. Herresingle blev overraskende vundet af Niels Knudsen, der i finalen besejrede Poul Christensen, der herved tabte finalen for tredje år i træk. Damesingle blev vundet af favoritten Gitte Grage, der i finalen slog Mette Jerndorff-Thomsen. Herredoublen blev vundet af Arne Lund og Poul Christensen, der besejrede Niels Knudsen og Jan Raffel med 5-7, 3-6, 6-3, 6-2 og 9-7. Damedouble blev vundet af Bodil Andersen og Erne Frederiksen over Marianne Reenberg og Mette Jerndorff-Thomsen. Og endelig vandtes mixdouble af Gitte Grage og Poul Christensen over Marianne Reenberg og Niels Knudsen med de usædvanlige cifre 6-0, 6-0, som blev kommenteret af rapporteren ’Rømert jun.’ Således: Kampen eller rettere episoden skal ikke yderligere omtales, men man må håbe at Niels havde en lidt dårlig smag i munden, da han forlod banen.
Maj 1962
Medlemsblad. Chefredaktør: G. Rode-Jepsen
Det var længe siden, at bladet var udkommet (tre måneder). Redaktøren forklarede det med, at det var et økonomisk spørgsmål. Der manglede ikke stof, men derimod flere annoncer. Andre klubber havde 5-6 gange så mange annoncer. Man drøftede i bladudvalget om der skulle komme fire numre á 12 sider eller seks numre á otte sider.
Generalforsamlingen blev afholdt den 26. februar. På grund af fodbold i fjernsynet, var der ikke mødt så mange medlemmer, som man var vant til. Men i øvrigt skete der intet opsigtsvækkende. Formanden fik under stormende bifald generalforsamlingens godkendelse af Harald T. Waagepetersens udnævnelse til æresmedlem, idet formanden omtalte Waagepetersens store indsats. Kassereren kunne fremvise et regnskab med et underskud på 20.000 kroner. Hvis underskuddet fortsatte i samme takt, ville formuen være brugt i løbet af fem år. Der var nyvalg af Leif Bergqvist og Sode-Pedersen i stedet for hhv. Verner Christensen og Harder Sørensen.
Rent faktisk havde Waagepetersen fået tildelt sit æresmedlemsskab otte dage tidligere, da Tennishallen fejrede sin 50 års fødselsdag. Det skete ved en sammenkomst i hallens opholdslokale hvor bestyrelsen samt enkelte indbudte deltog. Inden da havde ungdommen med gæster fra KB, AB og HIK spillet en miniturnering. I den anden alderskategori spilledes en herredouble mellem Harald Waagepetersen og Victor Hansen mod KB’erne Nils Middelboe og Svend Olsen. De fire var over 300 år (tilsammen, red.). Michael Rohde og J. Kozeluh spillede mod HIK’erne Einer Ulrih og Hilsted.
A-fodboldspilleudvalget (1. og 2. holdet) kom til at se således ud: Preben Kargaard, Leif Bergqvist, Kurt Arnskov, Jørgen Jacobsen og Birger Petersen. Og B-fodboldspilleudvalget (3., 4. og 5. holdet) blev: Ernst Spiegelhauer, Villy Nielsen (Texas), Erik Larsen og Erik Holm Larsen. Tennisspilleudvalget blev: Niels Holst, Svend Harder Sørensen, Lars Olesen, Arne Ohrt og Rømert Rasmussen.
Førsteholdet spillede den 29. april en træningskamp i Svendborg. Mødetid kl. 06:30 på B.93, transporten til Fyn foregik i fem biler med Hye-Knudsen og kassereren Ove Petersen i spidsen. Ved ankomsten blev man modtaget af Svendborgs formand, den tidligere 93’er, overlæge Tage Jørgensen (der senere blev næstformand i B.93, red.).
Kampen kl. 10:30 blev vundet af B.93 med 3-1 (0-1). B.93 stillede med dette – lidt alternative – hold: Bent Jørgensen – Steen Bo Caspesen, Jan Otto – Bjarne Eklund, John Christensen, Leif Petersen – Finn Pedersen, Kurt Olsen, Arvid Christensen, Jørgen Jacobsen og Bernhard Deneke. Efter kampen var der hyggeligt samvær med SfB’s ledelse, hvor spillerne spiste deres medbragte madpakker, rundtur i byen og modtagelse på Rådhuset.
’Brev-93-kassen’ kunne fortælle om en lille purk, der mødte op til træning i noget broget tøj. Det gjorde ikke så meget, for han havde fået 75 kroner med til at købe nye støvler, hvid trøje, blå bukser og strømper. Men da han kom op i omklædningsrummet efter træningen, havde der været en fremmed hånd nede i hans lomme. Drengen var utrøstelig. En af klubbens mest trofaste tilhængere, som man hver dag i højsæsonen kunne se med sin eftermiddagskaffe og avis, nøje følge hvad der skete på banerne, fik dette at høre. Det gør mig ondt at få at vide, hvad der er sket sagde han og uden tøven tog han otte tikronesedler frem, og gav dem til drengens leder Leif Holm.
Dødsfald. Overlærer Viggo Baunøe var pludselig død i en alder af 73 år. Han stod netop og skulle rejse til sin fødeby Nexø, hvor han sædvanligvis tilbragte hele sommeren. Han havde været tennismedlem siden 1923, efter en årrække i spilleudvalget kom han i bestyrelsen fra 1946/52 samtidig med, at han blev klubbens repræsentant i DLTF. Viggo Baunøe lagde et stor arbejde i juniorafdelingen. Han var også aktiv i bridgeafdelingen.
Februar 1962
Medlemsblad. Chefredaktør: G. Rode-Jepsen
Redaktøren Rode-Jepsen var genindtrådt for et år siden. Han lod sig overtale, fordi der var en masse medlemmer der lovede, at de skulle hjælpe med annoncerne. Det havde de tilsyneladende glemt, så indtægterne fra annoncer manglede. Det var jo dyrt at udsende bladet. Med i redaktionen var Preben Kargaard, Ove Mobeck (der skriver hvad han bliver bedt om) samt Rømert og Sode. Bladet var på 12 sider, og annoncerne fyldte under 1½ side.
Den årlige generalforsamling skulle finde sted mandag den 26. februar som sædvanlig i ”Karnappen” i Niels Hemmingsensgade i den indre by. Formanden skrev i omtalen af den kommende generalforsamling, at ikke mange klubber mønstrede flere deltagere til deres generalforsamling end B.93. Knud Rasmussen sluttede sit indlæg af med: ”Jeg regner med at se Dem den 26. februar, og De er meget velkommen”.
Statistikeren Georg Lorentzen bragte en statistik for 1961-sæsonens 24 kampe (heraf to pokalkampe). Eneste med fuldt hus var målmanden Bent Jørgensen. Efter Støvsugeren fulgte, Bjarne Eklund, Jørgen Jacobsen, Henry Jørgensen og Svend Petersen (alle med 23 kampe). Årets debutanter var, Svend Petersen, Finn Pedersen, Finn Mittet, Bent Andreasen, Bengt Annemann, Jan Schubert, Finn Jensen (ej Ludo), Benny Nielsen, Per Jürgensen og Bernhard Deneke. De to sidstnævnte blev rykket op fra ynglingeholdet i de tre sidste kampe.
En 50 års dag. Vedkommende der skulle fejres var Tennishallen, der var blevet indviet den 6. februar 1912. Allerede i 1903 foreslog formanden I. C. Gandil på et bestyrelsesmøde opførelsen af en tennishal, så man sportslig kunne være på lige fod med svenskerne. Der skulle gå ni år, inden projektet blev ført ud i livet, og indvielsen kunne finde sted. I. C. Gandil var den bærende kraft i dette arbejde dygtigt støttet af fremragende medarbejdere. Man stiftede A/S Kjøbenhavns Tennishal, administrationen blev varetaget af B.93 og aktiekapitalen overgik i 1930 helt til klubben. Fødselsdagen blev fejret med en ’tennisdag’, hvor der var adgang for alle.
Tennis. Der blev afholdt ungdoms DM på KB’s baner. I ynglingerækken blev Bente Vagn Nielsen tredobbelt DM-vinder. Herredoublen Ole Jensen og Søren Rasmussen kom overraskende i finalen.
Januar 1962
Medlemsblad. Chefredaktør: G. Rode-Jepsen
Der er grund til forsigtig optimisme. Var indledningen på formanden Knud Rasmussen status for forgangne sæson, hvor divisionsholdet klarede skærene i 2. division med et godt efterår. En speciel ros til trænerparret Halvor Larsen og konditionstræneren Henning Thorsen, samt til Kurt Olsen, fordi han uden at kny fandt sig i at spille højre wing efter i lang tid at have spillet en god back. Årets spiller blev Kurt Olsen, der modtog Beckers skål. Den nye fiduspokal, der blev stemt efter hver kamp, tilfaldt målmanden Bent Jørgensen.
Five-a-siden blev afholdt søndag den 10. december kl. 09:00. Der deltog 13 hold. Vinder blev holdet med Poul Offenbach (Boffa), Ove Fogh Pedersen (Randers), John Christensen (Chesmann), Svend Petersen (Den stive) og Steen Bo Caspersen. Finaletaberne var holdet med Poul L. Hansen, Anders Møller, Leif Rønnow, Arvid Christensen og Ole Løgager.
Nyt fra ungdomsafdelingen. Juniortræneren Arno Nielsen havde meldt fra pga. manglende tid. Som ny træner var tiltrådt Halvor Larsen, der havde været midlertidig træner for divisionsholdet i efteråret 1961.
Slutstillingerne for klubbens 19 hold: 1. hold (nr. 7), 2. hold (nr. 7), 3. hold (nr. 5), 4. hold (nr. 3), 5. hold (nr. 10), Old boys (nr. 4), 1. yng. (nr. 4), 2. yng. (nr. 9), 1. jun. (nr. 9), 2. jun. (nr. 9), 3. jun. (nr. 6), 1. drenge (nr. 8), 2. drenge (nr. 4), 3. drenge (nr. 4), 4. drenge (nr. 6), 1. lilleput (nr. 6), 2. lilleput (nr. 9), 3. lilleput (nr. 9) og 4. lilleput (nr. 8). Det var de sørgelige kendsgerninger, årets højdepunkt var, bronze til 4. holdet i A-rækken.
Skrevet af Palle “Banks” Jørgensen, juni 2011.
