Her finder du beskrivelser af medlemsbladene i 1954.
Hver udgivelse har en beskrivelse af indholdet og giver dermed en unik forståelse af B.93’s historie for eftertiden. Du finder en oversigt over PDF’er til alle medlemsblade siden juni 2012 på denne side.
Læs om medlemsbladene i 1954 herunder.
December 1954
Medlemsblad. Chefredaktør: G. Rode-Jepsen
Ej blot til lyst. Endnu en overskrift relateret til divisionsholdet. De to sidste turneringskampe var mod: Næstved (3-2) og AaB (1-3). Kampen mod HIK blev aflyst, og udsat til foråret. Til kampen mod Næstved var Børge Christensen og Henry Salomonsen sat af, og det var ikke noget redaktøren var enig i. Med otte kampe og otte point lå B.93 placeret midt i divisionen.
I DBU’s nyindførte landsdækkende pokalturnering blev Horsens besejret med 3-2 på Østerbro Stadion. Næste kamp var i Randers, hvor B.93 havde vundet 6-2 for to måneder siden. Med et nederlag på 0-2 var det slut med pokaldrømmene.
KB havde mistet deres centerhalf Hugo Jørgensen (kommet fra Næstved), der døde tre dage senere på Militærhospitalet, efter et uheld i en kamp i Idrætsparken mod OB. Det var hans egen målmand Jørgen Johansen, der var så uheldig at falde ned over Hugo, der – viste det sig – fik ødelagt tarmen og døde af bughindebetændelse.
Lys over land. På den forreste fodboldbane var der etableret et lysanlæg, så der kunne trænes når det blev mørkt. Ikke alle var lige glade for løsningen (eller lysningen), idet bl.a. Jørgen Voigt mente, at man derved fik to lige dårlige baner. Den bagerste bane var pga. skøjteanvendelsen næsten umulig at holde i stand. Samme Voigt foreslog i stedet, at man omdannede to tennisbaner til en slaggebane med elektrisk lys for fodboldspillere. Da tennis lige havde mistet fem baner, var han godt klar over, at det nok var et forslag, der ville møde modstand.
Becker-skålen, der blev tildelt topscoren i turneringen på et af klubbens elitehold, tilfaldt Fritz Larsson, der på ynglingeholdet havde scoret 13 mål i 1953/54-sæsonen.
Reglerne for adgang med kort blev omtalt. I pokalkampene var der intet kort der gav adgang. Til turneringskampene kunne klubberne indbyrdes aftale, at medlemmerne fik adgang, men modstanderne i 2. division havde ikke ønsket, at give en sådan tilladelse. Det havde fået flere passive medlemmer til at melde sig ud.
Juniorafdelingen havde afholdt five-a-side den 21. november kunne træneren Børge Christensen fortælle. Det vindende hold var: Erik Strand, Teddy Pedersen (nu Tange), Jørgen P. Jensen, Ernst Brodthagen og Tom Hansen. Og i øvrigt havde det været et svært efterår med kun en bane til ca. 55 juniores pr. træningsaften.
Cricket. Nederlag til Korsør, sejr over Frem betød, at Korsør vandt 2. division (44 point) foran B.93 (40 point). Alt i alt en tilfredsstillende sæson, selvom det har været de gamle kæmper, der havde trukket læsset.
Oktober / november 1954
Medlemsblad. Chefredaktør: G. Rode-Jepsen
En øretæve + en stimulans. Igen var forsiden forbehold divisionsholdet. Efter den flotte sejr i Randers på 6-2, kom nogle meget svingende resultater mod AIA (1-3) og Horsens (3-1).
For første gang i Danmark skulle der spilles ved kunstigt lys, og vi fik altså æren, og inviterede Malmø FF – indstillet på, naturligvis, at den stærke svenske klub skulle fortsætte søndagens tredobbelte svenske succes med en stor sejr. Kampen sluttede 2-2 efter en flot præstation, mål af Flemming Nielsen og Børge Christensen. B.93 havde to gæstespillere med, nemlig Kurt Hansen (B.1903) og Ib Bengtsson (Frem).
Medlemsbladet kunne meddele, at de flittige medarbejdere havde været så flittige, at der ikke havde været plads til deres udgydelser i bladet. Man manglede endnu, at få afsluttet ynglingenes tur til Schweiz og sidste del af cricket. Sideantallet på medlemsbladet var fast otte sider, og der var ikke økonomi til at periodevis at forøge sideantallet.
Poul Andersens meget lange beretning om sin deltagelse i Køges tur til Østen sluttede i dette nummer. Lidt underligt, at Poul var med på Køge-turen, det var jo efterfølgende netop Køge der sendte ham ned i 2. division.
Cricket. I den første DM-turnering under det nydannede Dansk Cricket Forbund blev B.93 placeret i 1. division, men på klubbens opfordring blev det ændret til 2. division, østkredsen. Første kamp var mod Ringsted, der blev besejret med otte stående gærder. Herefter blev Roskilde og Nykøbing S. besejret.
Tennis. B.93 slog i en holdkamp Glostrup med 14-3. Niels Knudsen var blandt taberne. Større ildhu – også i mindre vigtige kampe – er ønskelig i fremtiden, Niels. Således skrev ’A.H.’. Ved DM for juniores og ynglinge var B.93 repræsenteret af syv piger og fem drenge. De tre mest lovende var Lise Kaae Sørensen, Solveig Fenneberg og Allan Sander.
August / september 1954
Medlemsblad. Chefredaktør: G. Rode-Jepsen
En dårlig start. Som forsiden fortæller, var starten på den nye tilværelse i 2. division ikke gået som forventet. De første kampe var mod: KFUM (2-0), B.1913 (0-2) og Vejle (1-3). Det historiske første førstehold i 2. division: Kai Orla Jensen – Leif Rønnow Petersen, Knud Petersen – Flemming Nielsen, Bent Nielsen, Børge Christensen – Henry Salomonsen, Jørgen Jacobsen, Kaj-Ove Møller, Leif Bergqvist og Helge Nielsen (Nitrup). I øvrigt ankom 93-spillerne på cykel til KFUM-parken, omklædt.
Den første kamp i elektrisk lys i det hele taget skulle spilles den 12. oktober på Østerbro Stadion. Kampen skulle stå mellem B.93 og Malmø FF. Der var forsalg til kampen gennem Københavns Telefon Kiosker.
Så vågner vi op. Artiklen var skrevet af Flemming Nielsen, som både spillede på 1. holdet og sad i bladudvalget. B.93 havde været favorit til at gøre som AGF, KB og B.1909 nemlig at stryge direkte retur til 1. division. Nu begyndte man, at tale om at B.93 strøg igennem 2. division – men den forkerte vej.
Medlemsbladet nåede lige at få med, at Randers Freja blev besejret med 6-2 på udebane. Målscorer: Jørgen Jacobsen (2), Flemming Nielsen (2), Børge Christensen (1) og Kaj-Ove Møller (1).
DM i tennis, udendørs, blev afholdt på B.93. Klubben var kun repræsenteret af tre spillere, nemlig Herdis Mølgaard, Poul Fjælstad og Niels Knudsen. Bedst klarede Niels Knudsen sig, han var således den eneste der tog sæt fra vinderen Kurt Nielsen, ved kun at tabe 2-3 (8-6, 2-6, 6-3, 1-6 og 1-6).
Juni / juli 1954
Medlemsblad. Chefredaktør: G. Rode-Jepsen
De faldt med vajende faner. Endnu engang handlede forsiden om 1. holdet. Denne gang gennemgik man spillerne fra forårssæsonen. Nyheden om nedrykningen var nået til Tyskland, hvor ’Der Tag’ skrev: Heldet var denne gang mod den gamle klub, der gennem et selvmål tabte den kamp (KB 1-2), i hvilken afgørelsen faldt, om klubben skulle fortsætte i 1. division eller for fremtiden skulle spille i 2. division.
Den tidligere træner Carlos Pintér havde sendt et brev til klubben. I min karriere som spiller og træner har jeg sjældent set så ærlige sportsmennesker, som prøvede alt for at omgå skæbnen, men desværre: til fodboldspillet hører også lidt mere end at kunne og ville, nemlig lykke.
Det lille interview. Pakmester Carl Hansen, Fredericia, var en af klubbens allerstørste tilhænger. Han – og fruen – så samtlige kampe B.93 spillede i Jylland og på Fyn. Da B.93 spillede i Esbjerg (4-1) stoppede hele holdet op i Fredericia hvor de tilbragte et par timer med Carl Hansen som vært i hjemmet.
Ynglingeholdet havde – med Carlos Pintér som ophavsmand – været på påsketur til Schweiz med Halvor Larsen (træner) og Anders Møller (bestyrelsen) som leder. Holdet i første kamp var (i vilkårlig rækkefølge): Jørgen Sundquist, Jørgen Hansen, Fritz Carlsson, Erik Jeppesen, Einar Sølyst, Ole Flemming Hansen, John Krause, Finn Jørgensen, Jørgen Jørgensen, Allan Bredahl og Helge Sivertsen. Referatet fra den vellykkede tur blev sluttet i december nummeret.
Næste nummer af medlemsbladet vil på grund af den sædvanlige ferie først komme i slutningen af august. Trods vor tilværelse i 2. division er det meningen at fortsætte med bladet – foreløbig året ud. Men det er dyrt med et så stort blad, så vi ser naturligvis gerne, at vi får så mange annoncer, som det er muligt. Til gengæld beder vi medlemmerne gå til vore annoncører. Redaktionen.
Trods nedrykningen havde B.93 fået tre nye a-landsholdsspillere, nemlig Flemming Nielsen, Børge Christensen og Jørgen Jacobsen. Afløseren for Carlos Pintér blev AB’eren Arne Kleven, som skulle føre B.93 retur fra 2. division.
Dødsfald. Den 20. maj afgik en af B.93’s spillere fra den første guldaldertid, telegrafingeniør Henry Rambusch, ved døden kun 72 år gammel. Rambusch kom via ØB og AB ind i B.93 i 1898.
Maj 1954
Medlemsblad. Chefredaktør: G. Rode-Jepsen
Forårets hold – men dog ned. Kampene i foråret: B.1903 (1-1), OB (3-1), AGF (1-1), AB (1-0), Skovshoved (3-3), Frem (2-1), Esbjerg (4-1), KB (1-2) og Køge (0-0). Mod SIF førte B.93 3-1, mod KB lavede Vagn Helstad selvmål i sidste minut. Det kunne have været lige meget, hvis ikke Køge-målmanden Henning Elting havde stået sit livs kamp i sidste runde på Køge Stadion med 13.000 tilskuere plus dem der hængte i træer eller var kravlet op på tribunetaget.
Slutstillingen blev: 1. Køge (23 p.), 2. KB (20), 3. AB (19), 4. Frem (18), 5. SIF (18), 6. OB (18), 7. AGF (17), 8. B1903 (16), 9. Esbjerg (16) og 10. B.93 (15). Og det var første gang, at et provinshold havde vundet DM og første gang, at B.93 rykkede ud af den bedste række.
Ved afslutningsfesten i Nimb, lørdag den 15. maj, blev der taget afsked med Poul Andersen (arbejde i Schweiz), Henning Bjerregaard (retur til Århus) og den populære træner Carlos Pintér (hjem til Schweiz).
Michael Rohde var blevet interviewet af Flemming Nielsen i anledning af, at klubbens største profil fyldte 60 år. Allerede om morgenen på dagen havde de ringet fra posthuset og spurgt, om de ikke om aftenen måtte bringe alle telegrammerne og breve på én gang, fordi der på det tidspunkt allerede var kommet en hel sæk fuld.
Det lille interview. Dette nummers offer var den alsidige førsteholdsspiller Knud Petersen, der var tæt på de 30 år. Knud var opvokset i Århusgade, og det var derfor naturligt at melde sig i B.93, hvor han blev meldt ind i 1935.
Kvartermester N. C. Hansen afgik ved døden den 24. april 1954, 82 år gammel. Med ham mistede B.93 et af sine mest trofaste medlemmer. Overportøren, som han gerne omtaltes, blev medlem af 93 før den første verdenskrig. Hans søn var Sven Hansen, kendt fra Århus cykelbane og som næstformand i den internationale cykelunion. Nekrologen var skrevet af Michael Rohde.
Marts / april 1954
Medlemsblad. Chefredaktør: P. T. Jørgensen
Generalforsamlingen. Der var 166 fremmødte. Som dirigent valgtes den tidligere formand, overretssagfører Poul Groes. Klubbens medlemsblad gav et årligt underskud på kr. 4.000,-. Foreløbigt ville man ikke ændre på medlemsbladet. Grunden i Melby var forsøgt solgt uden held. Regnskabet viste overskud i fodbold på kr. 23.400,- og underskud i tennis på kr. 10.000,-. Cricketafdelingen havde foreslået, at de fik en repræsentant i bestyrelsen. Forslaget vandt afstemningen 62-49, men havde ikke den krævede majoritet med 2/3-del af stemmerne. Som ny næstformand valgtes P. T. Jørgensen (tennis). Som ny kasserer valgtes Hans Jakobsen.
Hans Jakobsen, den nye kasserer, fortalte om sig selv. Han var kommet fra Nakskov til København i 1937, og straks meldt sig i B.93, som var hans favoritklub.
Bankfuldmægtig P. T. Jørgensen den nye næstformand. Indmeldt i klubben i 1919, i tennisspilleudvalget 1931/38, i bestyrelsen 1938/47, i DTLF’s bestyrelse 1941/47. Redaktør af medlemsbladet siden 1946. Han havde meddelt, at han ønskede at trække sig tilbage fra redaktørposten, men fortsætte som menig medarbejder.
Ny redaktør af medlemsbladet blev klubbens sekretær G. Rode-Jepsen. I bladudvalget sad: Aage Blomberg, Verner Christensen, Arne Hermansen, P. T. Jørgensen og Flemming Nielsen. Som fotograf fortsatte Gunnar Samson.
Poul Andersen fra førsteholdet havde været med på Køges tur til det fjerne Østen. En anden gæste spiller, Jens Peder Hansen fra Esbjerg, skrev i sin klubs medlemsblad, at Poul Andersen var turens ubestridte bedste spiller. I dette medlemsblad startede Poul Andersen med at berette fra den eksotiske tur. Første del fyldte tre sider.
Viggo Hansen, tidligere bestyrelsesmedlem 1930/38 og senere klubrevisor, fyldte 70 år den 22. april.
Knud Lundberg fra Social Demokraten, vurderede at nummer sidst i 1. division næppe blev nummer sidst. Talentet på holdet var for stort til at rykke ned vurderede fodboldprofessoren.
Januar / februar 1954
Medlemsblad. Chefredaktør: P. T. Jørgensen
Forsiden var samtidig en indkaldelse til den ordinære generalforsamling, som skulle finde sted onsdag den 24. februar kl. 19:30 i restaurant ’Karnappen’.
Den nye næstformand Sven Aage Bruun ønskede ikke genvalg. Og den nye kasserer John Andreasen afgik efter eget ønske – en noget overraskende melding efter John A’s succes med Juventus-kampen. Han var rent faktisk allerede fratrådt pr. 1. januar. Klubbens revisor P. H. Wiinstedt havde indvilget i at virke som kasserer indtil den ordinære generalforsamling.
Ungdomsholdene blev trænet af: Halvor Larsen (ynglinge), Børge Christensen (junior), Michael Rohde (drenge) og Jørgen Voigt (lilleput). Flemming Nielsen og Leif Holm var assistenter i juniorafdelingen. Bruno Axelsen hjalp til hos drengene. Lilleputterne fik som tak for deres fine indsats lov til at spille forkamp mod B.1903 til Juventus-kampen.
Den årlige jule five-a-side blev afholdt den 20. december. Der var 11 hold, som skulle vise deres talenter på nogle snedækkede baner. Vinder blev: John Jønsson, Verner Olsen, Arne Klimer, Anders Møller og Svend Andersen.
Five-a-side i Idrætsparken blev også afviklet 20. december. Turneringen blev vundet af B.93 med et hold bestående af: Knud Petersen, Børge Christensen, Leif Rønnow Petersen, Henry Salomonsen og Jørgen Jacobsen. Den populære turnering havde været afviklet 29 gange. Vindere: AB (9 gange), Frem (7 gange), B.93 (6 gange), B.1903 (3 gange), KB (2 gange), KFUM (1 gang), Fremad A. (1 gang), ØB (0 gange) og HIK (0 gange).
Den tidligere førsteholdsspiller Poul Dreiøe fyldte 60 år. Han var kommet til klubben fra Velo i 1918. Han spillede 18 kampe som back på 1. holdet. Som fodbolddommer fungerede Dreiøe i en række år i vore fineste rækker.
Skrevet af Palle “Banks” Jørgensen, juni 2011.
