Kamp
Referat

B.93 – SUNDBY BOLDKLUB

Fuld tid
1-0 Lisa Skjoldager (79')
1-0
23. maj 2026

Vigtig sejr over Sundby Boldklub

Resultat:
1-0
Spillested:
Svanemølleanlægget
Dato:
22/5/2026
Tilskuertal:
218

B.93’s bedste kvindehold slog fredag aften topholdet i B-Ligaens Kvalifikationsspil, Sundby Boldklub, hjemme på Sparekassen Danmark Arena på Svanemølleanlægget.

Lokalrivalerne fra Sundby var på forhånd en svær opgave, da amagerkanerne inden opgøret var ubesejret efter de første syv kampe, men det havde B.93 altså i sinde at ændre på efter en helstøbt holdindsats.

Man kunne se det allerede fra kampens første fløjt. At der godt kunne ligge et godt resultat i støbeskeen.

B.93 kom rigtig godt fra land og gjorde det svært for udeholdet. Presspillet sad i skabet, duellerne blev vundet og vi var omhyggelige med bolden.

De helt store chancer udeblev dog, men 93’erne var klart bedst og holdt Sundby-kvinderne fra chancer, selvom gæsterne mod slutningen af første halvleg fik mere greb om presset på midtbanen. 0-0 holdt sig til pausen.

I 2. halvleg satte B.93 sig helt på kampen med dygtigt og insisterende presspil og hjemmeholdet blev farligere og farligere for Sundbys mål.

Med ti minutter tilbage af den ordinære spilletid udmøntede de gode takter sig fuldt fortjent i kampens første mål. Indskiftede Lisa Skjoldager sendte B.93’erne foran med 1-0, hvilket holdt sig resten af matchen.

Overordnet set var det en rigtig flot holdindsats og en meget fortjent sejr, som der var mødt 218 glade og feststemte tilskuere op for at overvære.

NÆSTE KAMP

Næste opgave er Næstved HG ude søndag 31. maj med kick-off kl. 15:00.

Cheftræner Søren Fjorting udtaler

– Vi kommer rigtig godt fra start og lægger ud med stor intensitet i presspillet, som gør betingelserne svære for Sundby.

– Vi får dog ikke skabt de helt store muligheder i de første 15-20 minutter.

– Derefter kommer Sundby bedre med og presset os en lille smule. Det forstyrrer vores opspil og vi kommer til at spille for stejlt for tidligt.

– Generelt synes jeg vi styrer og kontrollerer første halvleg flot. Vi giver overhovedet ingen chancer væk.

– Anden halvleg er samme kampbillede. Bare endnu stærkere fra vores side.

– Vi begynder at trykke dem endnu længere ned og erobrer flere bolde højt i banen, som vi skaber gode chancer på.

– Efter 79 minutter kom den forløsende scoring endelig. Den viste sig at blive afgørende.

– Vi spiller en virkelig flot og moden kamp på flere parametre.

– Vi skaber kampen selv, får gode muligheder foran mål fra presspillet og holder Sundby fra fadet. De har ikke et et eneste skud inden for rammen.

– Der var virkelig mange stærke præstationer på tværs af hele holdet.

– Det var en fremragende kamp med en god nerve, os i teten hele tiden og mange tilskuere på lægterne. Tak for støtten til jer alle.

B.93 på sociale medier

Følg klubben på LinkedIn og Instagram.

Husk også at abonnere på B.93’s YouTube-kanal, så du får notifikationer, når der er nye B.93 TV-videoer.

Holdet på banen

Signe Munk

Alexandra Holse
Laura Colstrup
Emilie Ramskov

Ida Diget

Edith Rixen (ud 49′)
Freja Abildå
Signe Tingager (ud 90′)

Frederikke Krongaard (ud 61′)
Emma Holmskov (ud 61′)
Luna Bruun (ud 88′)

På bænken

Alma Meier
Lisa Skjoldager (ind 61′)
Laiba Khan (ind 61′)
Clara Stenbæk (ind 49′)
Sophie Bagger
Freja Vestfred (ind 88′)
Signe Dylmer (ind 90′)

Kampreferat af Pelle Kirchner.
Foto: Jeppe Wermuth.