B.93 revancherede sidste weekends snævre nederlag mod lokalrivalerne fra Østerbro IF med en overbevisende sejr i pokalen ude mod Ølstykke FC.
Cheftræner Søren Fjorting havde inden onsdagens pokalkamp mod Ølstykke givet plads til hele ni nye spillere i forhold til den startopstilling, som led et ærgerligt nederlag sidste weekend.
De nye ansigter i startopstillingen takkede for tilliden på fornemmeste vis med flotte præstationer hele vejen rundt.
For selvom onsdagens modstander fra Ølstykke til dagligt befinder sig nogle rækker længere nede end B.93, så skal arbejdet stadig gøres færdigt – og det sørgede pigerne på sikker vis for.
Allerede efter 13 minutter sendte Frederikke Krongaard B.93 foran med 1-0, og små ti minutter efter kunne Laura Klitte fordoble føringen til 2-0. Klitte noterede sig dermed for sit første officielle mål i B.93-trøjen.
Der stod i det hele taget B.93 på det meste, hvis ikke det hele, og det virkede da også bare som et spørgsmål om tid før pigerne kunne udbygge føringen yderligere og cementere det videre avancerement.
Det skete helt præcist ti minutter efter, hvor først Emma Drewes og dernæst Thea Roque-Krag kort før pausen kunne sparke 93’erne foran med 3-0 og 4-0. Det var også begge spilleres første mål for B.93, med Thea tilbage på holdet, nu som forsvarer efter tidligere at have optrådt som målvogter.
Dommeren kunne således fløjte til pause med stillingen 4-0 til B.93.
2. halvleg handlede i høj grad bare om at undgå skader og give spilletid og selvtillid til nye ansigter, der fik rig mulighed for at spille sig tættere på holdet.
Begge dele gik efter planen, da Clara Stenbæk kort efter pausen udbyggede føringen med en scoring til 5-0.
Ølstykke FC kom på tavlen, da de med lidt over tyve minutter tilbage af opgøret reducerede til 1-5 på en scoring sat ind af Cecilia Pokorny Quitzau.
Få sekunder inden dommerens fløjte lød for sidste gang nåede Alexandra Holse også at komme på måltavlen, da hun cementerede slutresultatet til 6-1 og endegyldigt sendte B.93 videre til tredje runde i pokalturneringen.
Der skal også lyde et stort tillykke til Karla Borre, der spillede hele anden halvleg i sin officielle debutkamp for B.93.
NÆSTE KAMP
Lørdag venter Næstved HG hjemme på Østerbro Stadion. Der er kick-off kl. 13:00 og du kan sikre dig din billet her.
Cheftræner Søren Fjorting udtaler
– Det var skønt og rart at komme tilbage på sejrskurs.
– Der var aldrig nogen tvivl om resultatet i dag, selv om vi blot havde to spillere i startopstillingen, som var med i turneringen mod Østerbro IF i lørdags.
– Men dem der kom ind fra truppen og U19-holdet i aften, gjorde det rigtig godt.
– Alle i truppen har nu fået spilletid og kan føle sig tættere på holdet. Det er kun godt for moralen og sammenhængskraften.
– Der er virkelig stor forskel på rækkerne, og vi sad på begivenhederne fra kampens start.
– Vi får scoret gode og mange mål, kom igennem uden skader, så det var alt i alt en god dag og stille dag på kontoret. Videre i teksten.
– De har pokalkampe i ugen kan godt stresse lidt i træningsugen mellem kampene i B-Ligaen, så derfor var det vigtigt vi kunne sætte nye spillere ind og få minutter i benene i dag.
– Det bliver spændende at se hvem vi trækker i næste runde af pokalen. Det kunne være sjovt med en match mod Brøndby IF eller F.C. København for eksempel. Den tid, den glæde.
– Spillerne og staben har nu fri i morgen torsdag, og så forbereder vi os fredag til lørdagens kamp i turneringen.
B.93 på sociale medier
Følg klubben på LinkedIn og Instagram.
Husk også at abonnere på B.93’s YouTube-kanal, så du får notifikationer, når der er nye B.93 TV-videoer.
Holdet på banen
Mira Pastoft
Freja Vestfred (ud 46′)
Maria Slott
Thea Roque-Krag
Laura Klitte
Emma Drewes
Silja Snerle
Clara Stenbæk (ud 59′)
Frederikke Krongaard (ud 59′)
Sophie Bagger (ud 46′)
Luna Bruun (ud 59′)
På bænken
Alexandra Holse (ind 59′)
Laiba Khan (ind 59′)
Andrea Guy (ind 59′)
Karla Borre (ind 46′)
Frederikke Alban (ind 46′)
Kampreferat af Pelle Kirchner.
Foto: Tobias Kongsvang.