Der er gensyn med en velkendt profil på Østerbro Stadion. B.93 kan med stor glæde byde velkommen tilbage til Simon Wæver, der vender hjem til klubben efter tre sæsoner i Sønderjyske.
Den 30-årige højre back var en af nøglefigurerne på det B.93-hold, der sikrede oprykning til 1. division i sæsonen 2022/23. Nu er han tilbage på Østerbro, hvor han skal trække den hvide trøje over hovedet med spillenummer 4.
Simon Wæver kom til B.93 i sommeren 2020 og udviklede sig hurtigt til en markant profil. Med sit offensive udtryk, sin enorme løbekapacitet og sit store engagement blev han en vigtig brik på holdet gennem tre sæsoner, hvor det blev til 86 kampe og 10 mål i B.93-trøjen.
Efter oprykningen til 1. division fortsatte karrieren i Sønderjyske, hvor han igen blev en del af en succeshistorie. Her var han med til at sikre klubbens tilbagevenden til Superligaen, inden han i forrige sæson var med til at spille sønderjyderne i mesterskabsspillets top seks.
Nu går turen tilbage til Østerbro, hvor en velkendt fanfavorit igen skal tørne ud for Byens Ægte Hold.
CHEFTRÆNER FOR B.93 HERRESENIOR, KASPER LORENTZEN, UDTALER
– Simon er en fantastisk signing for os. Spillere med hans kvaliteter er altid velkomne, og vi er ikke i tvivl om, at han kommer til at bidrage med rigtig meget.
– Han giver os nogle andre kompetencer, end vi har i truppen i forvejen, og det gør os endnu stærkere.
– Jeg har haft fornøjelsen af at arbejde sammen med Simon tidligere, så jeg kender ham ikke kun som fodboldspiller, men også som menneske. Derfor ved jeg også hvilken mentalitet og personlighed han kommer ind med.
– Det betyder også noget, at Simon har valgt at vende tilbage til B.93. Det viser, at han har haft det godt i klubben, og at han tror på det, vi er i gang med at bygge.
– Jeg så ham til træning i dag, og det var en fornøjelse at se den kvalitet, han bringer. Vi glæder os over at få ham tilbage i B.93.
Glæden over gensynet er også stor hos Simon Wæver, der har et særligt forhold til B.93 fra hans seneste ophold i klubben.
SIMON WÆVER UDTALER
– Jeg er helt vildt glad for at være hjemme i B.93.
– Jeg havde tre fantastiske år i klubben, og jeg glæder mig til at være sammen med både fansene og holdkammeraterne igen.
– Det er fantastisk at se, hvordan klubben har udviklet sig på så mange måder. ’93 er en helt unik klub, som betyder utrolig meget for mig.
– Kærligheden og energien på stadion i går, da jeg blev præsenteret, var helt rørende.
– Min familie og jeg elsker at være på Østerbro Stadion, og de glæder sig til at komme og synge med på Terrassen.
– Sportsligt skal vi levere præstationer, som både holdet og fansene kan være stolte af, og så skal vi tilbage i 1. division.
Aftalen med Simon løber i tre år, så han vil være at finde i B.93 frem til sommeren 2029.
B.93 byder Simon velkommen hjem, og vi glæder os til at se ham i aktion.
Foto: Christian Midtgaard.