Gennem mange år har Næstved været en svær udebane for B.93. Faktisk er det kun blevet til en enkelt udesejr i garderhusarbyen i de seneste 30 år.
Fredagens opgør blev da også en vanskelig opgave for vores helte fra Østerbro.
Spillet var nogenlunde ligeligt fordelt i kampens indledning, men hjemmeholdet virkede farligst, når de var i angreb. Efter 12 minutters spil bragte ”de grønne” sig da også i front. Malthe Rugaard slap igennem i venstre angrebsside, trak ind i feltet og hamrede resolut bolden op i det fjerneste målhjørne.
Den tidligere 93-træner Sune Lærkedahl Jensen, der nu har overtaget roret i det sydsjællandske, havde læst på lektien og fik med effektivt markeringsspil fuldstændig lukket ned for 93’ernes fløjspil med de fremskudte backs Mouritsen og Wæver samt individualisten Jeffrey Papa.
Uden fløjspil var 93-angrebet ikke meget bevendt, og det blev der heller ikke ændret på, selv om kampen efter omkring en halv times spil måtte afbrydes i omkring 40 minutter, da dommer Niclas Gomez måtte trække sig med en skade.
Efter det lange ophold var Malthe Rugaard igen på færde i 93-feltet. Denne gang behøvede han blot at sende bolden i et tomt mål få meter fra målstregen efter en underlig situation, hvor 93-forsvaret uvist af hvilken grund helt stoppede med at spillede, så Frederik Christensen kunne sende bolden på tværs til en mutters alene Rugaard.
Inden pausen kunne det endda være gået endnu værre for os. Et mærkværdigt selvmål bragte egentlig Næstved på 3-0, men en meget snæver offside-kendelse annullerede målet.
Efter pausen kom B.93-holdet bedre ud og lignede mere sig selv, som vi har set spillerne præstere de seneste kampe.
Efter omkring 20 minutters spil af anden halvleg fik B.93 sat et godt angreb sammen, hvor det lykkedes at komme til baglinjen. Indskiftede Vito Hammershøy-Mistratis indlæg fra højre strøg på tværs af feltet og havnede for fødderne af Nicklas Mouritsen.
Og når først Nick får lagt bolden til rette for sin venstre fod, ved vi godt, hvad klokken er slået. Bolden susede med største selvfølgelighed fladt i mål i det lange hjørne, og så havde B.93 stemplet ind i kampen.
Trænerduoen Stisen og Lendal Munch-Jensen satte få minutter senere alt på ét bræt med en tredobbelt indskiftning.
Og nu var det pludselig gæsterne fra Østerbro, der lagde et tungt pres mod Næstved-målet. Bold efter bold blev pumpet ind i Næstved-feltet, men da hverken Bassel Jradi, Mads Riis Abrahamsen, Emil Christensen eller Vito Hammershøy-Mistrati kunne ramme målet, da mulighederne bød sig, måtte vi – igen – rejse tomhændede fra Næstved.
‘Ærgerligt, især for de mange medrejste 93’ere, der med deres festlige opbakning kampen igennem satte kulør på en ellers mørk oktoberaften i det sydsjællandske.
NÆSTE KAMP
Lørdag 24. oktober står den på endnu en hjemmekamp på Østerbro Stadion, når Brabrand IF gæster hovedstaden. Kampen fløjtes i gang kl. 15:00, men kom i god tid og få hele stemingen før kampen med. Find din billet her.
Fungerende cheftræner Anders Stisen udtaler
– Jeg synes vi kommer vi kommer til at hænge efter især i første halvleg på nogle af de ting, vi ellers har gjort godt på det sidste.
– Vi vinder ikke så mange andenbolde. Vi får ikke generobret så mange bolde, når vi mister den. Vi spiller ikke med meget rytme på bolden. Det smitter lidt af på hele holdet, så vi ikke har styringen som vi ønsker det.
– Derfor opstår der nogle situationer, hvor Næstved kan score. Målene er hvad de er, men Julius har også nogle gode redninger, så vi kan ikke være utilfredse med at være bagud 2-0 til pausen.
– Det er klart, at afbrydelsen på 45 minutter på grund af dommerens skade gør det til en speciel omgang.
– Det bliver en rodet første halvleg, men jeg synes anden halvleg er meget bedre.
– Vi får lagt et tryk og ligner os selv igen. Vi spiller med et andet tempo og får skabt masser af chancer for at kunne lave et flot comeback, men det lykkes desværre ikke at vende kampen helt.
– Der er nogle spillere, der kommer ud efter pausen og får spillet sig ind i kampen igen. Vi viser os bedre frem i anden halvleg end før pausen. Vi får et bedre flow på bolden og skubbet Næstved længere og længere tilbage.
– Slutspurten de sidste 30 minutter vidner også om den kvalitet, vi har i truppen. Hvis det ikke kører på dagen, er der altid spillere, der er klar til at komme ind og levere.
– Der er nogle gode indhop i dag, som er med til at ændre kampbillede. Det er det positive, vi kan tage med i dag: Selvom vi er nede med 2-0, så er vi ikke knækkede. Ingen er i gang med at køre kampen i garagen.
– Vi er skuffede over præstationen, men vi kan ikke tillade os at sige at vi havde fortjent at få en sejr eller et point med, når vi giver os selv så dårlige forudsætninger som vi gør med den start vi leverer i dag.
– Vi må hjem og arbejde videre for at komme tilbage på sporet igen. Ovenpå en god periode, så er det selvfølgelig et step i den forkerte retning, men vi er overbeviste om vi har det der skal til for at komme tilbage.
– Der var nogle hårde lærepenge i dag i forhold til ikke at undervurdere den del af spillet, der handler om at vinde marginalboldene og være skarpe i genpresset.
B.93 på sociale medier
Følg klubben på LinkedIn og Instagram.
Husk også at abonnere på B.93’s YouTube kanal, så du får notifikationer når der er nye B.93 TV-videoer.
Fra kampen i Næstved kan du se pre-match interview med fungerende cheftræner Nicolas Lendal Munch-Jensen, B.93 Fanklub med den vanlige flotte opbakning og post-match interview med fungerende cheftræner Anders Stisen.
Highlights og stats på 2-division.dk
Du kan se kampens højdepunkter på 2-division.dk mod et gratis login til LigaLogin.
Holdet på banen
Julius Christensen
Simon Wæver (ud 68′)
Emil Christensen
Kristian Pedersen
Nicklas Mouritsen
Patrick Olsen (ud 61′)
Sven Leschly (ud 46′)
Ludvig Fagersted
Jeffrey Papa (ud 68′)
Julius Voldby (ud 68′)
Bassel Jradi
På bænken
Isak Lund
Vito Hammershøy-Mistrati (ind 61′)
Joseph Kinful
Mads Abrahamsen (ind 68′)
Tobias Blidegn (ind 46′)
Karl Noppen
Valdemar Lykke (ind 68′)
Sebastian Koch (ind 68′)
Viggo Sahlstrøm
Kampreferat: Mads Mazanti.
Foto: Jeppe Wermuth.