16. januar 2026

Ludvig Henriksen forlænger til 2027

B.93 har indgået en kontraktforlængelse med vores højre back, Ludvig Henriksen, der har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2027.

Dermed har parterne papir på hinanden de næste to år, og klubben sikrer sig fortsat kontinuitet på en vigtig position i defensiven.

Den 24-årige forsvarsspiller har siden sin ankomst markeret sig som en stabil og pålidelig profil. Med i alt 52 optrædener i B.93-trøjen har Ludvig vist et højt bundniveau, stor løbevillighed og taktisk forståelse.

Siden hans ankomst til B.93 i sommeren 2024 har han været en markant del af holdet, og har kun været at finde på bænken i 4 minutter i samtlige kampe i 1. division i indeværende sæson, hvilket understreger hans betydning for både spillet på banen og strukturen i holdet.

Kontraktforlængelsen vækker glæde i klubben og ses som et vigtigt skridt i arbejdet med at skabe stabilitet og kontinuitet i truppen.

Administrerende direktør i B.93 Copenhagen ApS, Christian Engell, udtaler

– ⁠Vi er meget tilfredse med at have forlænget aftalen med Ludvig. For Ludvig er en af de mere usynlige helte på et fodboldhold.

– En spiller og et menneske, der gør alt for at binde tingene sammen på et hold både på og uden for banen. Og over en sæson bliver det til rigtig mange procenter, som man ikke nødvendigvis ser som fan eller tilskuer.

– Dertil har Ludvig fortsat sin udvikling, siden han kom til klubben, og han har vist, at han kan levere på et konstant højt niveau i 1. division.

– Han er spilintelligent og træffer gode beslutninger i kampens hede og er generelt meget stabil, både som spiller og menneske.

– Man kan altid regne med Ludvig. Det er ikke tilfældigt, at han har spillet samtlige kampe i denne sæson.

– For B.93 er forlængelsen med Ludvig mere end bare en kontraktforlængelse. Det er et udtryk for vores ønske om kontinuitet og for den retning, vi arbejder i som klub, hvor vi vil fastholde spillere, der både sportsligt og menneskeligt passer ind.

Ludvig Henriksen udtaler

– B.93 er en klub som få andre.

– Omklædningsrummet og hele klubben har plads til alle slags mennesker og deres skævheder, og det er jeg ikke i tvivl om, at jeg nyder godt af.

– Jeg kan være lige præcis den jeg er, uden at bekymre mig om at være forkert, og det betyder enormt meget for mig.

– Samtidig har jeg en stærk følelse af at være enormt værdsat i B.93, og det tror jeg er noget, alle stræber efter. Jeg synes, jeg har fået et stort ansvar både på banen og i omklædningsrummet, og det gør mig stolt.

– Jeg har aldrig været i tvivl om, at jeg gerne ville være i B.93 i længere tid, og nu glæder jeg mig helt vildt meget til, at vi tænder op for Østerbro Stadion igen og viser, hvilket samlingspunkt vi kan være for hele København.

– For mig og for mange andre er B.93 ikke bare en fodboldklub, men et sted der kan så meget mere, hvor fodbolden er samlingspunktet.

– Det glæder jeg mig sindssygt meget til fortsat at være en del af i næste sæson, og jeg glæder mig til at se alle på stadion til den første kamp.

Foto: Jeppe Wermuth.