Jack Tudborg Wander, født 18-06-1997 (Glostrup), angriber, 28 kampe/3 mål (2015/18).
Ungdom: Glostrup, Skovlunde, Brøndby og B.93. Senior: B.93 (2015/18) og Glostrup (2018/efterår>).
Jacks spidskompetencer er hurtighed og presspillet. Og så er han en målfarlig herre. Jack er en spiller med et stort løbepensum.
Han fik din debut på divisionsholdet (2. division) før beregnet. Til udekampen i Valby mod Frem (6. juni 2015) var der rigtig mange afbud. Det betød, at de to 17-årige Jack Wander og Andreas Heimer begge var indkaldt. Begge startede på bænken.
Holdet var: Ronni Raun – Jason Svensson, Marco Holst, Martin Heisterberg og Jonas Lorentzen – Andreas Kaltoft, Ilir Memeti og Danny Mirabel – Philip Bank, Nico Jørgensen og Oliver Drost. På bænken: Jack Wander, Andreas Heimer og Markus Leding (der alle kom ind) samt Frederik Bruhn, Victor Johannessen, Anders Korning Mathiesen og Nicolai Olsen. Træner: Guiseppe Favasuli.
Allerede efter 35 minutters spil var der brug for Jack, da Nico Jørgensen måtte udgå med en forstrækning. Det blev lidt af en debut, lystavlen viste 4-0 til hjemmeholdet. Det hjalp åbenbart at Jack kom ind, for der blev ikke scoret mere i kampen. Og i øvrigt sikrede B.93 sig fri af en truende nedrykning i næste kampe ude mod Avedøre (2-0).
I sæsonen 2017/18 blev det til 21 kampe, heraf de 13 som indskifter. Jack blev benyttet som enten venstre kant eller den for ham uvante plads som venstre back. Han scorede tre mål, det vigtigste var målet mod Brønshøj på Østerbro Stadion (1-0).
Jack valgte i sommeren 2018, at skifte tilbage til sin ungdomsklub Glostrup. Han foretræk, at være sikker på at få meget spilletid.
19. oktober 2018 / Palle ’Banks’ Jørgensen

