Klik billedet
Årets ungdomsspillere mv. Udskriv Email
Untitled document

Årets spiller (primært ungdomsspillere)

Begrebet blev indført i 1968, hvor der blev kåret en spiller i hver af de fire årgange (ynglinge, junior, drenge og lilleput). Valget faldt på en spiller der havde udvist god opførsel, godt spil og lederegenskaber. Pokalen var en vandrepokal. 

Kåringerne fandt kun sted i 1968 og 69. 

Efter en pause på ikke mindre end 21 år blev uddelingerne genoptaget i 1990. Efter en organisationsændring var der nu en Hovedbestyrelse (fire personer), der under sig havde en Fodboldbestyrelse og en Tennisbestyrelse.

Fodboldbestyrelsen valgte at uddele fortjenstpokaler til udvalgte ungdomsspillere på det årlige årsmøde i november måned. Kriterierne var de samme som i 1968/69. Antallet af kåringer er varierende, bl.a. fordi man i 2008 begyndte at kåre hele hold.

På årsmødet uddeles også en pokal til årets sekundaspiller i seniorafdelingen (herrer). For helhedens skyld er disse kåringer medtaget på oversigten. Divisionsholdet har deres egen kåring. Fodboldbestyrelsen afveg fra det normale, idet de i 2012 kårede førsteholdets anfører Thomas Høegh som årets spiller. Det skete i lyset af, at Thomas stod i spidsen for det hold, der skulle forsøge at få klubben tilbage til divisionen hurtigst muligt.

Der er nogle ganske få mangler i oversigten. Omtalen af kåringerne har ikke altid været omtalt i Klubbladet/Fodboldbladet. 

Kåringerne i 1968 og 1996 er vel nok dem, der er ramt bedst.


Oversigt over årets spiller uddelinger

2015: Sofie Svava (årets ungdomsspiller)
2015: Andreas Heimer (årets seniorspiller)
2015: Drengeholdet U11 (årets hold)

2014: Pigeholdet U11 (årets hold)
2014: Veteranholdet (årets hold)
2014: Sebastian Czajkowski (årets ungdomsspiller)
2014: Oliver Drost (årets seniorspiller)
2014: Årets mål: Nicolai Dyhl (U17) og Andreas Heimer (U19)


2013: Drengeholdet U12 A (årets hold)
2013: Markus Rygård (årets ungdomsspiller)
2013: Cecilie Sørensen (årets seniorspiller)

2012: Drengeholdet U12 (årets hold)
2012: Morten Levinsen (årets ungdomsspiller)
2012: Thomas Høegh (årets seniorspiller)

2011: Drengeholdet U15 (årets hold)
2011: Fatima El-Foul (årets ungdomsspiller)
2011: Niclas Bardorf (senior, øvrige)

2010: U19-2 (årets hold)
2010: Bassel Jradi (årets ungdomsspiller)
2010: Martin Skriver (senior, øvrige)

2009: Damesenior (årets hold)
2009: Mourad El Bariaki (årets ungdomsspiller)
2009: Polat Bozkurt (senior, øvrige)

2008: Daniel Sørensen (U13)
2008: Pigeholdet (U17)
2008: Yngste pigehold 
2008: Drenge (2. og 3. holdet)
2008: Senior herre (3. holdet)

2007: Emil Farver (ynglinge)
2007: Marko Jørgensen (junior)
2007: Markus Leding (drenge)
2007: Andreas Bredsdorff (lilleput)
2007: Mikkel Jensen (miniput)
2007: Maria (damesenior)
2007: Cecilie (pigejunior)
2007: Sofie og Ida (piger)
2007: Cathrine (lilleput, piger)
2007: Melisa (miniput, piger)
2007: Jan Hansen (senior, øvrige)

2006: Emil Farver (ynglinge)
2006: Wissam Nielsen (junior)
2006: Mourad El Bariaki (drenge)
2006: Morten Levinsen (lilleput)
2006: Ahmed Zliazouski (miniput)
2006: Mette Ankjær (dame senior)
2006: Camilla Christiansen (pigejunior)
2006: Christine Skousen (piger)
2006: Nana Andreasen (lilleput, piger)
2006: Katrina Klinge (miniput, piger)
2006: Sami Petersen (senior, øvrige)

2005: Morten Sichlau (ynglinge)
2005: Mikkel London (junior)
2005: Bashkim Kadrii (drenge)
2005: Jasin Khayat (lilleput)
2005: Nicky Laursen (miniput)
2005: Thormod Haxmann (senior, øvrige)
2005: Giuditta K. Nielsen (damejunior)
2005: Camilla Chistiansen (piger)
2005: Josefine Olsen (lilleput)
2005: Amalie Levinsen (miniput)

2004: Aske Krohn (ynglinge)
2004: Emil Jensen (junior)
2004: Mo Thegler (drenge)
2004: Christian Svensson (lilleput)
2004: Magnus (miniput)
2004: Isa Nielsen (damer)
2004: Marlene Larsen (piger)
2004: Emma Ginman
2004: Mikkel G. (senior, øvrige)

2003: Jakob Kristensen (ynglinge)
2003: Morten Nielsen (junior)
2003: Ibrahim Kayiran (drenge)
2003: Milos Gajic (lilleput)
2003: Jasin Khayet (miniput)
2003: Lasse Nielsen (senior, øvrige)
2003: Anne Sofie Larsen (piger)

2002: Theis F. Rasmussen (ynglinge)
2002: Michael Jakobsen (junior)
2002: Edmund Bidjeck (drenge)
2002: Nabi Dogan (lilleput)
2002: Michael Lohmann (senior, 2. hold)
2002: Jeff Dreyer (senior, øvrige)
2002: Tine Skov Gyrting (piger)

2001: Bashkim Ziberi (Dirch Passer Prisen på 25.000 kroner)

2000: Simon A. Pedersen (Dirch Passer Prisen på 25.000 kroner)
2000: Simon A. Pedersen (ynglinge)
2000: Bashkim Ziberi (junior)
2000: Niels Horn (drenge)
2000: Amin Zadzek (lilleput)
2000: Jacob Larsen (senior, øvrige)
2000: Gitte Skovsted (damer)

1999: Simon A. Pedersen (ynglinge)
1999: Lasse Juul Jakobsen (junior)
1999: Jannik Sano (drenge)
1999: Anders Grunth (lilleput)
1999: Emil Dahlmann (miniput)
1999: Søren Dahlgaard (senior, øvrige)
1999: Heidi Poulsen (damer)

1998: Neno Stojanovic (ynglinge)
1998: Christoffer Ditlev Pedersen (junior)
1998: Bashkim Ziberi (drenge)
1998: Kim Blond (lilleput)
1998: Simon Lübecker (senior, øvrige)

1997: Morten Karlsen (ynglinge)
1997: Martin Lübecker (junior)
1997: Martin Nielsen (drenge)
1997: Jeppe Brandrup (lilleput)
1997: Michael Szymanski (senior, øvrige)

1996: Daniel Jensen (ynglinge)
1996: Patrick Mtiliga (junior)
1996: Klaus Lykke (drenge)
1996: Bashkim Ziberi (lilleput)
1996: Jenslev Berun (miniput)
1996: Anders Juul (senior, årets kammerat)
1996: Jens Ritnagel (senior, øvrige)

1995: Nicolai Pedersen (ynglinge)
1995: Daniel Jensen (junior)
1995: Mikkel Opstrup (drenge)
1995: Christian Jensen (lilleput)
1995: Frederik Menzies (miniput)
1995: Kasper Thormod Nielsen (senior, øvrige)

1994: Kristian Ulriksen (ynglinge)
1994: Morten Karlsen (junior)
1994: Kofi Dakinah (drenge)
1994: Albert Rønning-Andersen (lilleput)
1994: Thomas Rasmussen (senior, øvrige)

1993: Thomas Gammelgaard (ynglinge)
1993: Morten Jørgensen (junior)
1993: Daniel Jensen (drenge)
1993: Patrick Mtiliga (lilleput)
1993: Rune Jensen (senior, øvrige)

1992: Michael Christiansen (ynglinge)
1992: Jossi Nivaro (junior)
1992: Thomas Aksel Madsen (drenge)
1992: Amara Bjergskov (lilleput)

1991: Jim Nielsen (ynglinge)
1991: Kristian Ulriksen (junior)
1991: Jacob McMangama (drenge)
1991: Kasper Thrane (lilleput)

1990: Dan Lübbers (ynglinge)
1990: Jens Ritnagel (juniorer)
1990: Jacob Sørensen (drenge)
1990: Anders Køber (lilleput)

1970 - 1989: Ingen uddelinger

1969: Jan Petersen (ynglinge)
1969: Tommy Højland Andersen (junior)
1969: John Werner (drenge)
1969: Johnny Olsen (lilleput)

1968: Bent Plambeck (ynglinge)
1968: Find Juhl Jensen (junior)
1968: Ole Petersen (drenge)
1968: Ole Rojas (lilleput)


5. december 2011 / Palle ’Banks’ Jørgensen

 

Skrevet af Klaus B. Johansen   
Antal hits: 12365
Senest opdateret: 24 april 2016